Poniedziałek, 28  Listopad  2022  10:28:31

W dniach od 25 października do 8 listopada 2014 dzieci ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zawadzie przebywały na 14-dniowej Zielonej Szkole w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowego „Regle" w Wiśle. Wszyscy bardzo starannie przygotowywali się do wyjazdu i tak długiego pobytu poza rodzinnym domem, często pierwszego dla wielu uczniów i rodziców. Było to także duże wyzwanie dla Dyrektora szkoły p. Krzysztofa Nowaka oraz kadry pedagogicznej (Anety Nowak, Ilony Remian, Marii Padoł, Krzysztofa Wawrzonka i Magdaleny Ziółkowskiej), która podjęła się opieki nad dziećmi przez ten czas.
Z dreszczykiem emocji, a w niektórych przypadkach z łezką w oku wyruszyliśmy 25 października spod szkoły, by jak się wkrótce okazało przeżyć niezapomniane chwile. Wisła od razu oczarowała nas swoim wyglądem, specyficznym klimatem, a Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Regle" wspaniałą, pełną życzliwości atmosferą. Czysty, dobrze przygotowany pod względem kadrowym i lokalowym ośrodek stał się na dwa tygodnie naszym domem, szkołą, miejscem rekreacji i wypoczynku.
Zwiedziliśmy Wisłę poznając jej najciekawsze zakątki: Muzeum Beskidzkie, dom i Muzeum Trofeów Adama Małysza, hotel Gołębiewski, skocznię, wyciąg narciarski. Spacerowaliśmy wzdłuż rzeki poznając historię miejscowości, jej herb i legendy, przyglądając się mieszkańcom i wczasowiczom. Nie omijaliśmy też miejsc przygotowanych specjalnie dla dzieci. Wspaniale bawiliśmy się na placu zabaw.

Ciekawym doświadczeniem były autokarowe wycieczki po regionie, podczas których nie tylko zwiedzaliśmy, ale mogliśmy samodzielnie zemleć ziarno w żarnach, zrobić i upiec dla siebie podpłomyk a potem zjeść go z masłem i miodem w Chlebowej Chacie w Górkach Małych albo niemalże dotknąć przelatujących nad naszymi głowami drapieżnych ptaków i podziwiać spacerujące tuż obok zwierzęta w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu, poznać życie dawnych górali, zagrać na starych instrumentach i zobaczyć misternie wykonane, a sławne na cały świat koronki zgromadzone w Galerii Sztuki Ludowej w Istebnej i Koniakowie. Wielkim przeżyciem były wycieczki górskie a także odwiedzenie, tzw. trój styku, czyli miejsca gdzie spotykają się granice trzech państw: Czech, Słowacji i Polski. Bardzo podobała nam się Zapora w Goczałkowicach i Rezydencja Prezydenta RP w Wiśle oraz Pałac w Pszczynie a także wyprawa do Źródeł Białej i Czarnej Wisełki.
Odwiedziliśmy Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej, gdzie wszystkich najbardziej interesowało życie zwierząt żyjących pod ziemią. Zostaliśmy też zaproszeni do Muzeum Beskidzkiego, gdzie poznawaliśmy codzienne życie dawnych górali. Zobaczyliśmy jak się kuje w kuźni podkowy, pracuje przy owcach, wytwarza ubrania i sery. Odbyliśmy lekcję w starej szkole, gdzie każdy mógł sprawdzić jak się pisze gęsim piórem przy użyciu atramentu i kredą na kamiennych tabliczkach. Dyrektor Fundacji ING Dzieciom pani Barbara zorganizowała i poprowadziła warsztaty doskonalące umiejętności interpersonalne oraz sztukę autoprezentacji i warsztaty finansowe dla uczniów gimnazjum. Młodzież miała okazję zapoznać się z metodami zarządzania pieniędzmi, inwestowania i oszczędzania.

Dla dzieci młodszych Dyrektor Ośrodka Szkoleniowo - Wypoczynkowego REGLE pani Agata zorganizowała warsztaty kulinarne, gdzie dzieci przygotowały przepyszne i zdrowe tartinki i desery dla całej Zielonej Szkoły. Przygotowując się do zakończenia Zielonej Szkoły dziewczynki pod okiem nauczycieli opanowały trudną sztukę szycia spódniczek. To były niezwykłe doświadczenia, podczas których zdobyliśmy cenną, praktyczną wiedzę, która na pewno przyda nam sie w dorosłym życiu.
Wisła 2014Święto "Wszystkich Świętych" spędziliśmy w Wiśle. Uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej oraz odwiedziliśmy cmentarze: katolicki cmentarz komunalny, gdzie zapaliliśmy znicz na zaniedbanym grobowcu oraz ewangelicki cmentarz, tu znicz zapaliliśmy pod tablicą upamiętniającą osoby zamordowane podczas II Wojny Światowej. Ponadto spacerowaliśmy po miejscowości docierając m. in. pod pomnik ku czci osób poległych za ojczyznę. Wieczorem wszyscy spędzili czas oglądając film upamiętniający życie tarnowskiej siatkarki Agaty Mróz. Nasze zajęcia sportowe odbywały się w obiektach sportowych przeznaczonych dla zawodowych zawodników gdzie rywalizowaliśmy w tenisa stołowego, piłkę nożną i koszykówkę a lekcje informatyki odbywały się w dobrze wyposażonej pracowni komputerowej.
Trzeba podkreślić, że nawet zwykłe zajęcia lekcyjne były dla nas wspaniałą zabawą, a czas wolny czasem, w którym nie można było się nudzić. Nauka tańca, wspólne śpiewanie, dyskoteki, oglądanie filmów, ognisko z pieczeniem kiełbasek, spacery i zakupy pamiątek, a na koniec „letni kulig" po Wiśle – nie sposób wszystkiego wymienić! Dobrze, że obfite w wydarzenia dni kończyły się codziennie relaksem w grocie solnej.


Do tego pyszne jedzenie i całe dwa tygodnie pięknej pogody. Czy można oczekiwać czegoś więcej?... Niestety, czas minął bardzo szybko i 8 listopada znowu zakręciła się łezka w oku. Przyszło nam bowiem pożegnać wspaniałych ludzi, z którymi zdążyliśmy się już na dobre zaprzyjaźnić, pomachać przepięknym miejscom i wrócić do szarej, zwykłej codzienności. Nasze przeżycia, niezapomniane pełne emocji chwile i wszystko to, czego doświadczyliśmy w ciągu tych dwu tygodni pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

Uczestnicy zielonej szkoły w Wiśle pod kierunkiem mgr Marii Padoł

Zielona szkoła galeria zdjęć

Początek strony

Developed in conjunction with Ext-Joom.com