Poniedziałek, 22  Lipiec  2024  00:29:20

Memoriał„Memoriał Ojca Zbigniewa Strzałkowskiego" został zorganizowany po raz pierwszy z inicjatywy Rady Pedagogicznej i Dyrektora Szkoły mgr inż. Krzysztofa Nowaka 20 czerwca 2004 roku. Od tej pory odbywa się co roku w pierwszą lub drugą niedzielę czerwca. Od 2007 roku swoim patronatem objął „Memoriał" Biskup Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej Wiktor Skworc.
Od roku 2012 Memoriał obejmuje swoim patronatem obecny Biskup Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej Andrzej Jeż.

Jest to uroczystość ku czci i pamięci o. Zbigniewa Strzałkowskiego - męczennika za wiarę, godnego syna „Ziemi Tarnowskiej", zamordowanego przez maoistów w Peru w 1991 roku . Pragniemy w ten symboliczny sposób oddać mu cześć i upowszechniać pamięć o jego życiu i męczeństwie.

Ojciec Zbigniew Strzałkowski, franciszkanin, był postacią, która wyrosła i kształtowała się wśród mieszkańców Zawady. W swej pracy duszpasterskiej w dalekim Peru zasłynął jako przyjaciel i obrońca dzieci, dlatego też został wybrany na patrona szkoły w Zawadzie do której uczęszczał. Memoriał rozpoczyna się Mszą Świętą w intencji beatyfikacji Ojca Zbigniewa, podczas której jego współbracia Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) dzielą się swoimi wspomnieniami o męczenniku. Następnie wokół szczytu Góry Świętego Marcina odbywa się bieg masowy ku czci misjonarza, a po wręczeniu nagród piknik rodzinny organizowany przy współudziale władz samorządowych Gminy Tarnów.

 

W roku 2014 Memoriał został objęty Honorowym Patronatem przez Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża

 

 

Uczestnicy biegów memoriałowych w latach 2004 - 2019

 

Memoriał od roku 2004

 

Początek strony

Developed in conjunction with Ext-Joom.com