Od 2011 roku w naszej Ojczyźnie obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych”, stąd też dzisiaj, 2 marca 2020 roku w naszej szkole został przeprowadzony apel poświęcony „Żołnierzom Wyklętym”. W czasie którego to zgromadzenia młodzież dowiedziała się kim byli tzw. „Żołnierze Wyklęci”. Została poinformowana, kto po raz pierwszy użył tego sformułowania (Jerzy Ślaski). Poznała historię naszej Ojczyzny w latach 1944 – 1963, dzięki czemu powinna już wiedzieć, że określenie to obejmuje wszystkie organizacje wojskowe, polityczne i społeczno-kulturalne działające w tamtych latach na terenie ziem Polskich z wyjątkiem komunistów (PPR), gdyż była to walka o zagrożony byt narodu.

 

Pewną nowinką historyczną dla uczniów był opór młodzieży i harcerzy wobec „nowej władzy” na terenie całego kraju, z uwzględnieniem naszego regionu – przykład na slajdach kilku organizacji młodzieżowych działających na terenie Tarnowa. Młodzi ludzie dowiedzieli się kto był stroną tego konfliktu, obejrzeli filmy poświęcone konkretnym wydarzeniom historycznym i osobom działającym na terenie powiatu tarnowskiego w oporze przeciw kolejnej okupacji, wysłuchali piosenki i pieśni współczesnych kompozytorów polskich o „Żołnierzach Wyklętych”.

Myślę, że należy przypominać dzisiejszej młodzieży pewne wzorce postępowania wobec Ojczyzny i krzewić postawę patriotyczną – także poprzez takie spotkania w szkole.

Początek strony

Developed in conjunction with Ext-Joom.com