NIDERLANDY (do 31.12.2019 HOLANDIA) - epizod 17 Gwiezdnej podróż po Unii Europejskiej
Czy wiesz, że... flaga
   
Praktycznie każdy wie, że stolicą Niderlandów (daw. Holandii) jest Amsterdam. Jednak Niderlandy posiadają także drugą stolicę - jest nią Haga. Pierwsza z nich jest stolicą konstytucyjną, druga zaś administracyjną.
Królestwo Niderlandów jest jedną z dwunastu monarchii w Europie. Po abdykacji Królowej Beatrycze od 2013 roku królem Niderlandów został 46-letni (wówczas) Wilhelm Aleksander. Jest najmłodszym władcą w Europie i pierwszym od ponad 120 lat królem Holandii.
Graniczy z trzema krajami: Belgią, Niemcami oraz Francją na wyspie San Marteen na Karaibach.
Językiem urzędowym jest niderlandzki. Kraj ten słynie z dużej ilości wiatraków (wykorzystywane są do produkcji energii).
wiatraki holenderskie
   
Tulipomania to zjawisko, które opanowało XVII-wieczną Holandię. Jej apogeum przypadło na lata 1636-37 i wiązało się z ogromnym wzrostem cen cebulek tulipanów oraz niezwykłej popularności tego kwiatu.

wiatraki i tulipany

 

   
W tym kraju jest trzy razy więcej rowerów niż samochodów, korzystanie z nich umożliwia ok. 35 000 km ścieżek rowerowych. Amsterdam nazywany jest „rowerową stolicą Europy”.
Port w Rotterdamie jest największym portem w Europie i drugim co do wielkości portem na świecie. W latach 1962-2004 był to również najbardziej ruchliwym portem na świecie.
Mieszkańcy Niderlandów uwielbiają kawę, piją jej więcej niż herbaty czy piwa. Średnio ponad 160 litrów rocznie na osobę.
Kraj charakteryzuje się najwyższą gęstością zaludnienia (484 os./km2) spośród wszystkich krajów europejskich, liczących ponad milion mieszkańców. 25% powierzchni kraju znajduje się poniżej poziomu morza.
Poldery – osuszony, zmeliorowany teren rolniczy stanowiący dawniej dno morskie, otoczony wałami i odwadniany z zastosowaniem pomp poruszanych niegdyś wiatrakami, obecnie motorowych (gleby – mady).
rowery
   
Surowe przepisy prawa budowlanego i perfekcyjna sztuka ogrodnicza, tworzy obraz niesamowitego ładu i estetyki. Ciężko trafić na reklamy na ulicach, a jak już, to są one w przemyślany sposób wkomponowane w otoczenie.
Ponieważ gleba Amsterdamu składa się z grubej warstwy torfowiska i gliny, wszystkie budynki są budowane na drewnianych słupach, które są osadzone w piaszczystej warstwie o średniej głębokości 11 metrów.
Najbardziej znane niderlandzkie firmy to: Shell, Philips, Aegon, ING, Heineken i TNT.
Największe miasta: Amsterdam – „Wenecja Północy” (100 wysepek, 160 kanałów i 1000 mostów), Rotterdam, Haga, Utrecht, Eindhoven, Edam i Gouda (sery).
Król Wilhelm Aleksander i królowa Beatrycze
   
   
Początek strony

Developed in conjunction with Ext-Joom.com