LITWA - epizod 19 Gwiezdnej podróż po Unii Europejskiej
Czy wiesz, że... flaga

Litwa to niewielkie nadbałtyckie państwo graniczące z Łotwą, Białorusią, Rosją i Polską. Jego stolicą jest liczące ponad pół miliona mieszkańców Wilno.

Wilno jest jednym z największych zachowanych średniowiecznych starych miast w północnej Europie. W 1994 r. wileńskie Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Litwa jako pierwszy kraj radziecki ogłosiła swą niepodległość 11 marca 1990 roku.

Wilno
   

Język litewski jest bardziej starożytny niż grecki, łaciński, niemiecki, celtycki czy słowiański. Należy do grupy indoeuropejskiej i jest najbliżej Sanscrit.

Według badań przeprowadzonych przez francuskiego naukowca w 1989 roku, Litwa znajduje się w geograficznym centrum Europy

Posiada pięć parków narodowych.

Na Litwie zachował się dąb, który przetrwał wyprawy krzyżowe. Dąb w Stalmujży (lit. Stelmužės Ąžuolas) – dąb szypułkowy, który rośnie w parku dworu Stalmujża przy wsi Stalmujża. Jest najstarszym na Litwie i jednym z najstarszych drzew w Europie.

Jedynym litewskim portem jest Kłajpeda, która posiada promy łączące Szwecję, Niemcy i Danię.

Port w Kłajpedzie
   

Kraj ten ma nawet swój własny aromat, zwany „Zapach Litwy”, z nutami dzikich kwiatów, imbiru, malin, drzewa sandałowego i piżma.

Jednym z najbardziej znanych przysmaków litewskiej kuchni jest skilandis, czyli kindziuk. To dość twarda, dojrzewająca wędlina. W smaku jest dość kwaskowata i pieprzna. Z kolei kołduny litewskie, nazywane w naszym kraju uszkami, to małe pierożki, które są nadziewane surowym farszem i dalej gotowane w zupie.

Vytautas to woda, która trzeba spróbować będąc w tym kraju. W smaku może wydawać się dość dziwna, ponieważ jest słonawa i gazowana. Dostępna praktycznie w każdym sklepie.

Litwa
   
Turystyka: Zamek w Trokach, Aukštojas Hill (najwyższy punkt – 294m n.p.m.), Góra Krzyży (miejsce pielgrzymkowe), wileńskie Stare Miasto, Ostrobramska Brama, posągi Perkunii - bóg piorunów (Kowno).
Troki to stara stolica Litwy , gdzie można zapoznać się z historią Karaimów sprowadzonych przez księcia Witolda.
Zamek w Trokach
kindziukKołduny litewskie
   
Początek strony

Developed in conjunction with Ext-Joom.com