ŁOTWA - epizod 20 Gwiezdnej podróż po Unii Europejskiej
  flaga

Największym miastem Łotwy, a zarazem jego stolicą jest Ryga nazywana perłą Bałtyku, dlatego, że jest największym i najbardziej uprzemysłowionym wśród wszystkich bałtyckich miast.

Terytorium Łotwy w połowie pokryte jest lasami - to jedno z najbardziej zalesionych państw Starego Kontynentu.

Przez Łotwę przepływa 12 tysięcy rzek, z czego 17 z nich osiąga długość większą niż 100 km.

Kolka - niewielka miejscowość licząca niecałe tysiąc osób mieszkańców. Co takiego niezwykłego można tam znaleźć? Nietypowy cmentarz starych łodzi rybackich.

Na Łotwie znajduje się najszerszy w Europie wodospad – Ventas Rumba, o szerokości 110 m.

Ryga
   

Najwyższym budynkiem w tym kraju jest wieżowiec Z-Towers znajdujący się w Rydze. Obiekt wznosi się na 135 metrów wysokości i składa z 30 kondygnacji. Budowę ukończono w 2017 roku. Ryska wieża radiowo-telewizyjna (368,5 metra) jest najwyższym obiektem Rygi, trzecią co do wysokości wieżą w Europie, najwyższą w Unii Europejskiej.

Na Łotwie w szkołach obowiązuje 10-stopniowa skala ocen.

W tym kraju istnieje kategoria obywateli nazywanych bezpaństwowcami. Posiadają oni nawet paszport (paszport cudzoziemca).

Kuchnia na Łotwie przypomina nieco naszą, nieco litewską. Zdecydowanie ziemniaki rządzą – jest ich sporo i są wszędzie.

Z Towers w Rydze
   

W 2016 na Łotwie przyjęto zakaz sprzedawania napojów energetyzujących, zawierających kofeinę i inne substancje stymulujące, osobom poniżej 18 roku życia.

Łotysz wyprodukował pierwsze dżinsy – krawiec Jacob W. Davis wyemigrował z Rygi do Stanów Zjednoczonych w 1854 r. 16 lat później, jedna z klientek poprosiła go o uszycie solidnych spodni dla męża-drwala. Tak powstały dżinsy, które z pomocą finansową Levi Straussa, łotewski krawiec opatentował i wypuścił na rynek masowy.

Łotwa władała niegdyś własną kolonią – karaibską wyspą Tobago, stając się najmniejszym narodem, który kiedykolwiek posiadał tereny zamorskie.

paszport cudoziemca
Początek strony

Developed in conjunction with Ext-Joom.com