MALTA - epizod 21 Gwiezdnej podróż po Unii Europejskiej
Czy wiesz, że... flaga

Malta to niewielkich rozmiarów (jest około 990 razy mniejsza od Polski) państwo wyspiarskie znajdujące się na Morzu Śródziemnym. Jego stolicą jest Valletta.
Malta leży na południe od Sycylii i na północny wschód od Tunezji.
Jest to wybrzeże o gęstej zabudowie, plaże o bogatej historii.Oficjalnymi językami są angielski i maltański, który brzmi trochę jak arabski.

Valetta  

Malta posiada trzy obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO oraz siedem obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Malta jako jedyny europejski kraj nie posiada stałych rzek ani gór.

Kraj ten uznawany jest za raj dla płetwonurków. Krystalicznie czysta woda umożliwia podziwianie nie tylko fauny i flory, ale również zatopionych podczas II Wojny Światowej okrętów alianckich

Pod wodą nieopodal Wyspy Świętego Pawła mieści się trzymetrowy posąg Jezusa Chrystusa. Ważący 13-ton posąg wyrzeźbił Alfred Camilleri Cauchi dla upamiętnienia pielgrzymki papieża Jana Pawła II z 1990 roku. Posąg został pobłogosławiony przez papieża, a następnie umieszczony na dnie morskim, jako atrakcja dla nurków.

Na maltańskich ulicach obowiązuje ruch lewostronny.

Daniem kuchni maltańskiej, które należy spróbować odwiedzając ten kraj jest Fenek, czyli gotowany królik podawany w sosie winny.

Do tej potrawy można zamówić jeden z najsłynniejszych napojów w tym kraju. Kinnie to gazowany napój bezalkoholowy o smaku pomarańczy wraz z mieszanką ziół. Jego cechą charakterystyczną jest gorzki smak.

posąg Jezusa Chrystusa
   


Malta ma swoją narodową rasę psa i jest nią Pies Faraona zwany przez lokalnych Kelb tal-Fenek – w dokładnym tłumaczeniu „królikopies", jednak jego związek z królikami jest taki, że jest to pies myśliwski, który służył Maltańczykom do polowania na króliki. Ze względu na popularną w świecie nazwę "pies faraona" przez lata uważało się, że jest to rasa z egipskim rodowodem, jednak badania DNA temu zaprzeczyły. Nie ma za to 100% pewności co do dokładnego pochodzenia.

Jedno z najbardziej charakterystycznych i najczęściej fotografowanych miejsc tego kraju znajdowało się na wyspie Gozo. Znajdowało, gdyż Lazurowe Okno zapadło się 8 marca 2017 roku.

Malta
   

Kanadyjski piosenkarz Bryan Adams oraz amerykańska gwiazda muzyki pop Britney Spears są pochodzenia maltańskiego.

Malta to popularne miejsce kręcenia filmów wysokobudżetowych. Sceny w filmach takich jak „Gladiator”, „World War Z”, „Kapitan Philips” czy serial „Gra o tron” były kręcone między innymi na Malcie.

   
Początek strony

Developed in conjunction with Ext-Joom.com