SŁOWACJA - epizod 23 Gwiezdnej podróż po Unii Europejskiej

slowacja

Czy wiesz, że…

Słowacja i Czechy są dwoma odrębnymi narodami od 1 stycznia 1993 roku po aksamitnej rewolucji nastąpił aksamitny rozwód.
Płatności w tym kraju dokonywane są w euro. Do 1 stycznia 2009 roku w obiegu była korona słowacka.

 

   

Największym miastem oraz stolicą jest Bratysława. Zamieszkuje ją około 432 tysiące mieszkańców. Prawa miejsce zyskała w 1291 roku. To jedyna stolica na świecie granicząca z dwoma innymi państwami - na zachodzi z Austrią, natomiast na południu z Węgrami.
jaskinia
   
Pierwszym narodem zamieszkującym obecne tereny Słowacji byli Celtowie.
Na terenie tego kraju odkryto ponad 6000 jaskiń. Te najbardziej spektakularne można znaleźć na terenie Parku Narodowego Niżne Tatry, Słowackiego Raju, czy Słowackiego Krasu.
Wielką atrakcją jest Ochtyńska Jaskinia Aragonitowa jest jedną z dwóch tego typu w Europie i jedną z czterech na świecie. Od innych różni się tym, że nie występują tu stalagmity i stalaktyty, lecz osobliwe „źdźbła“ i „krzaki“ śnieżnobiałego aragonitu. Taki niespotykany wybryk natury, można jeszcze zobaczyć w Czechach, Meksyku i Argentynie!
Kofola
   
Na Słowacji jest najdłuższa w Europie sieć oznaczonych pieszych tras turystycznych, o łącznej długości blisko 13 000 km.
Najpopularniejszy napój gazowany na Słowacji to powstała jeszcze w Czechosłowacji w 1960 roku Kofola. Pod względem ilości sprzedanych butelek ani Coca-cola, ani Pepsi nie może dogonić narodowego trunku Słowaków.
Do najczęściej odwiedzanych miejsc należą Herlany (Herľany). Na terenie dawnego uzdrowiska tryska z ziemi słynny Gejzer Herlański (Herliansky gejzír). Wylewa wodę na wysokość 15 metrów. Wybucha co półtora dnia. Większość gejzerów na całym świecie to gorące źródła, Herlański słynie z wody o temperaturze 14-18 °C.
Słowacja posiada niesamowite źródła wód mineralnych i leczniczych źródeł termalnych. Większość z nich jest aktywnie wykorzystywana do celów leczniczych i rekreacyjnych w 21 ośrodkach uzdrowiskowych.
W Koszycach corocznie odbywa się drugi z najstarszych maratonów na świecie.
gejzer
   
Prawdziwą atrakcją wśród zamków słowackich jest średniowieczny Zamek Spiski, który należy do największych zamków w Europie Środkowej i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Słowacja ma dobre geny. Ci światowej sławy ludzie mają słowackich rodziców lub dziadków: Angelina Jolie (dziadek z Koszyc), Audrey Hepburn (babcia urodzona w Kovarcach), Andy Warhol (matka z Mikovej), Paul Newman (matka z Pticia), Jon Bon Jovi (babcia)
Słowacki zegar astronomiczny w Starej Bystrzycy w regionie Kysuce jest jedynym na świecie, który wskazuje rzeczywisty czas słoneczny!
Początek strony

Developed in conjunction with Ext-Joom.com