SZWECJA - epizod 24 Gwiezdnej podróż po Unii Europejskiej

szwecja

Czy wiesz, że…Szwecja to kraj dobrobytu socjalnego.
Stolicą jest oczywiście Sztokholm – miejsce, gdzie 10 grudnia wręczane są nagrody Nobla (w rocznicę śmierci Alfreda Nobla –Szwed).
W Uppsali znajduje się najstarszy uniwersytet, to miejsce koronacji królów (obecnie król Karol Gustaw XVI).

Dynamit został wynaleziony przez Szweda Alfreda Nobla. W 1867 Nobel wymyślił patent na produkcję dynamitu. Według testamentu Nobla jego majątek miał zostać wykorzystany na nagrody w dziedzinie nauki, pokoju czy literatury.  
Nobel Król Szwecji
   
a północy – Laponia, hodowla reniferów, na południu kraju – Skania – spichlerz Szwecji.
Szwecja posiada imponującą liczbę ponad 221 tysięcy różnorodnych wysp i wysepek, z których największe to Gotlandia (jest największą wyspą na Morzu Bałtyckim i rosną na niej trufle!) oraz Olandia.
Lasy stanowią 62% powierzchni kraju.
Pippi Pończoszanka, bracia Lwie Serce, Mio, Emil ze Smalandii, dzieci z Bullerbyn, Karlsson z Dachu – to tylko kilkoro bohaterów wymyślonych przez Astrid Lindgren, najsłynniejszą pisarkę dla dzieci, która pochodziła ze Szwecji.
pippi
   
Szwecja wstąpiła do Unii Europejskiej 1 stycznia 1995 roku. Jest trzecim największym krajem pod względem powierzchni w Unii Europejskiej.
Graniczy z trzema państwami: Norwegią, Finlandią oraz Danią.
Szwedzi uwielbiają łowić ryby, ale ich nie zabijają. Robią zdjęcie i wypuszczają 
W trakcie długich zimowych wieczorów, zakazane jest narzekanie na brak słońca. Nie wolno też wyrażać opinii, aby w końcu zrobiło się jaśniej.
Będąc na spacerze w Szwecji, warto zwrócić uwagę na specyficzną dekorację okien. Szwedzi w oknach nie mają firanek. Jednak parapet dekorują różnego rodzaju bibelotami, kwiatami oraz lampą, która jest zapalana wieczorami. Ten zwyczaj ma pokazać, że domownicy nie mają nic do ukrycia.
Szwecja dała światu jedne z najpopularniejszych zespołów muzycznych oraz piosenkarzy. Abba, The Cardigans, Roxette, Ace of Base, Robyn, Europe and Alcazar.
Szwedzi uwielbiają fast foody! W tym państwie występuje najwyższy wskaźnik restauracji McDonald na głowę w Europie. Choć w stosunku do Stanów Zjednoczonych stanowi on jedynie połowę.
Abba
   

W 1943 roku z inicjatywy Ingvar Kamprad powstała jedna z najbardziej znanych marek- IKEA. Cztery lata później powstała kolejna znana marka – H&M – działająca na rynku odzieżowym. Ze Szwecji pochodzą również Volvo i Saab (samochody) oraz Eriksson (telefonia komórkowa).

IKEA
   
Konik z Dalarna - ręcznie strugana i malowana figurka konika z drewna sosnowego. Wytwarzany w w centralnej części Szwecji. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie symboli Szwecji.
Określenie „stół szwedzki” rzeczywiście pochodzie ze Szwecji. Serwowane były na nim niezliczone ilości potraw i przekąsek, a jego wielkość w XIX wieku dochodziła nawet do 15 metrów kwadratowych.
Większe miasta: Göteborg, Malmö, Linköping.
konik
   
   
Początek strony

Developed in conjunction with Ext-Joom.com