WŁOCHY - epizod 25 Gwiezdnej podróż po Unii Europejskiej

wlochy

Czy wiesz, że…

Rzym ma prawie 3000 lat i nazywany jest Wiecznym Miastem.

Zabytkowe miejsca: Rzym (Koloseum, Forum Romanum, fontanna di Trevi, wilczyca – Romulus i Remus), Panteon; Wenecja (miasto na 118 wyspach, 150 kanałów, plac św. Marka, Pałac Dożów, karnawał, maski, gondole), Florencja (Dante, Petrarka i  Bocaccio), Piza (krzywa wieża), Asyż (św. Franciszek, róże bez kolców), Pompeje i Herkulanum (miasta zasypane przez wybuch Wezuwiusza w 79r n.e.). Wulkany:

Włochy są piątym pod względem liczby odwiedzanych krajów na świecie, co roku przybywa tam ok. 46 mln. zagranicznych gości. Jest to również piąty pod względem liczby ludności kraj w Europie.

Nazwa Włochy pochodzi od słowa italia, czyli „ziemia cielęca”, być może dlatego, że byk był symbolem plemion południowo-włoskich.

Standardowy alfabet włoski zawiera tylko 21 liter. Włoski alfabet nie posiada liter J, K, W, W, X lub Y.

We Włoszech znajdują się aktywne wulkany Europy: Wezuwiusz, Etna (Sycylia – mafia sycylijska ;) ), Stromboli i Vulcano (W-py Liparyjskie).

Włosi cierpią na więcej trzęsień ziemi niż inni Europejczycy. Szacuje się, że w 1693 r. w trzęsieniu ziemi na Sycylii zginęło około 100 tysiące osób. Najgorsze ostatnie trzęsienie ziemi we Włoszech miało miejsce w Neapolu w 1980 roku, zabijając 3 tysiące osób.

Wezuwiusz
   

We Włoszech mieści się najstarszy uniwersytet na świecie, Uniwersytet Boloński założony w 1088 roku.

To z tego kraju pochodzą znani artyści i autorzy – w tym Dante, Leonardo Da Vinci i Michał Anioł.

Szacuje się, że około 60% światowego dziedzictwa kultury UNESCO mieści się właśnie we Włoszech.

Leonardo da Vinci
   

Szacuje się, że około 60% światowego dziedzictwa kultury UNESCO mieści się właśnie we Włoszech.

Znajdują się tam dwie enklawy (państwo w państwie): San Marino i Watykan (państwo papieskie w Rzymie jest najmniejszym krajem na świecie i jest prowadzony przez samego Papieża).

Wśród wszystkich języków romańskich najbardziej zbliżony do łaciny jest włoski.

Włosi znani są z komunikowania się za pomocą bogatych gestów rękoma i mimiki twarzy.

Rzym
   

Klasyczna pizza kuchni włoskiej, pachnąca ziołami, pomidorami i serem, narodziła się w Neapolu i pierwotnie była daniem biedaków. To ubodzy mieszkańcy Włoch już tysiące lat temu, mając w domu tylko mąkę, wodę, oliwę i zioła, wypiekali pyszne placuszki, które z czasem zyskały także pomidory i mozzarellę i zaczęły przypominać obecną wersję pizzy.

Dla nas pechowym dniem jest 13 w piątek. Dla Włochów takim szczególnie pechowym dniem jest wtorek 17-go. Wynika to z faktu, że w starożytnym Rzymie liczba 17 była przeklęta. Siedemnaście stało się dla wielu Włochów na tyle pechową liczbą, że linia Alitalia postanowiła usunąć ten rząd ze swoich samolotów.

Pizza
   
We Włoszech jest około 300 rodzajów makaronów. Do najpopularniejszych i znanych na całym świecie należą: spaghetti – długie nitki, penne – rurki, farfalle – kokardki, fusilli – świderki czy lasagne – płaski placek. Makaron czyli po włosku pasta to podstawowe danie kuchni tego kraju.
Ser parmezan pochodził z obszaru wokół Parmy we Włoszech. Włosi stworzyli również wiele innych serów, w tym gorgonzola czy mozzarella.
makaron
   


W 1948 roku Roy Jacuzzi wynalazł jacuzzi przy użyciu specjalistycznych pomp wodnych, aby pomóc synowi, który cierpiał na reumatyczne zapalenie stawów.

Ekspres do kawy to włoski wynalazek zbudowany przez Angelo Moriondo w 1884 roku.

marki
   

Moda jest ważna we Włoszech. Niektórzy z najbardziej znanych na świecie projektantów, tacy jak Armani, Versace i Prada, pochodzą z Włoch.
Autor „Pinocchio”, Carlo Collodi, był Włochem. Nazwa Pinokio oznacza „orzech sosnowy”.
Tradycyjne włoskie marki: Ferrari i Fiat (samochody), Ferrero (słodycze, m.in. Kinder niespodzianki ), Gucci i Prada (moda).

Pozostałe większe miasta: Mediolan, Neapol, Turyn, Palermo, Genua.

Bez tytułu
Początek strony

Developed in conjunction with Ext-Joom.com