Luksemburg - epizod 26 Gwiezdnej podróż po Unii Europejskiej

luxemburg

Czy wiesz, że…
Luksemburg to niewielkie państwo w zachodniej części Europy. Graniczy z trzema państwami: Francją, Niemcami oraz Belgią. Jego pełna nazwa to Wielkie Księstwo Luksemburga. Obecnym Wielkim Księciem jest książę koronny Henryk, który objął tron w październiku 2000 roku.
Największą rzeką w Luksemburgu jest Mozela.
Istnieją trzy języki urzędowe: niemiecki, francuski i luksemburski.

Blisko połowa mieszkańców Luksemburga to obcokrajowcy. W kraju tym mieszka około 170 różnych narodowości, zaś największą z nich stanowią Portugalczycy. książe
   

Restauracja z największą na świecie listą win znajduje się w Luksemburgu. Jeśli odwiedzisz restaurację Chiggeri w Luksemburgu, możesz wybrać spośród ponad 2200 win.

Luksemburg jest jedynym Wielkim Księstwem na świecie. Po klęsce Napoleona w 1815 roku Kongres Wiedeński przekształcił Luksemburg w Wielkie Księstwo, państwo lub terytorium rządzone przez wielkiego księcia lub księżną.

Po II wojnie światowej Luksemburg stał się jednym z czołowych przedstawicieli współpracy międzynarodowej. Mimo że Luksemburg był państwem neutralnym, podczas obu wojen światowych był okupowany przez wojska niemieckie.

W szkole każdy musi uczyć się niemieckiego zaczynając w pierwszej klasie, francuskiego na końcu drugiej, a angielskiego w ósmej klasie.

Luksemburg, wraz z Belgią, Francją, Niemcami, Włochami i Holandią, był również jednym z sześciu założycieli Unii Europejskiej.

miasto
   
Dzięki przepisom dotyczącym tajemnicy bankowej Luksemburg zyskał reputację raju podatkowego. Na terenie tego niewielkiego kraju działa ponad 150 banków. Są tu też siedziby międzynarodowych korporacji, takich jak Amazon, PwC, Microsoft czy Ferrero. Kraj ten słynie także z taniej kawy, papierosów oraz benzyny (dla przykładu litr Pb 98 kosztuje około 1,10 euro!) bank
   

Luksemburskie przedsiębiorstwo  RTL jest największą firmą radiowo-telewizyjną w Europie. Posiada 54 stacje i 29 rozgłośni radiowych na całym świecie. Pierwsza stacja radiowa rozpoczęła nadawać na antenie w 1924 roku.

Tutaj znajduje się tzw. "najpiękniejszy balkon w Europie", czylio Chemin de la Corniche – punkt widokowy, z którego z góry widać otoczoną rzeką resztę miasta. Oraz  Pałac Wielkich Książąt – rezydencję Wielkiego Księcia

Luksemburg nazywany jest „Gibraltarem Północy”.  Budowana od wieków twierdza miasta Luksemburg rozrastała się i była dla wielu nie do zdobycia. Pod całym miastem znajdują się korytarze i tajemne przejścia (wydrążone w skałach kazamaty mają 23 km). Pozostałości fortecy widać na każdym kroku, znajdując wieże i mury obronne. Co ciekawe, ponieważ nikt dokładnie nie wie jak rozwinięta jest siatka podziemnych przejść, budując dom w Luksemburgu, nie można budować piwnicy, ponieważ budując jedną piwnicę można naruszyć całą konstrukcję miasta, a wtedy wszystko się zawali ;)

Unia Europejska ma oficjalne trzy stolice: w Brukseli (Belgia), w Strasburgu (Francja) i właśnie w Luksemburgu.

Schengen to miejscowość w Luksemburgu, znajdująca się na granicy 3 państw: Francji, Niemiec i Luksemburga, gdzie w 1985 roku na statku na rzece Mozeli (będącej naturalną granicą tych krajów) podpisano porozumienie z Schengen. Ze względu na swoje położenie, to miejsce zostało wybrane jako symbol początku Europy bez granic (Polska do strefy Schengen dołączyła w 2007 roku).

Ze względu na ochronę nazwy (szampana produkuje się wyłącznie w Szampanii – we Francji) w Luksemburgu mają swoje Cremant, czyli luksemburskiego szampana. Nad brzegiem Mozeli jest cała sieć winnic, gdzie produkuje się cremant oraz białe wina, m.in. Riesling, Gewürztraminer.

pomnik
   
Kuchnia luksemburska to głównie mieszanka niemieckiej i francuskiej. To na przykład wiele zup (np. Bouneschlupp), kiełbasy i do niemal wszystkiego podawane ziemniaki. Luksemburg posiada własne tradycyjne potrawy, np. Judd mat Gaardebounen – gotowana karkówka wieprzowa z bobem. Pomimo braku dostępu do morza popularne są tam także potrawy z ryb, na przykład F'rell am Rèisleck (pstrąg z sosem z wina). danie
   
   
   
Początek strony

Developed in conjunction with Ext-Joom.com