Piątek, 26  Kwiecień  2024  18:14:49



Nocne pokazy, warsztaty, prezentacje, konkursy, wykłady i inne atrakcje czekały na nas w tę jedyną  noc w Tarnowie.
W piątek 25 września po raz pierwszy uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ojca Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie i Publicznego Gimnazjum spotkali się w kręgu nauki w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców.

Dołączyliśmy do wielkich pasjonatów tego wydarzenia, którzy już uczestniczyli we wcześniejszych edycjach Nocy. Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca oraz zachęcenie do wyboru kariery naukowej. Poprzez zabawę  poznaliśmy, że nauka nie musi być trudna i że otacza nas ze wszystkich stron.
Ze Szkoły Podstawowej do wzięcia udziału w tym wydarzeniu zgłosiły się uczennice klasy V: Gabriela Żydowska, Julia Barnaś, Milena Rudny, Anna Budzik, Weronika Chwistek oraz Julia Wilk, która uczestniczyła w Nocy Naukowców razem ze swoimi rodzicami i młodszym bratem Piotrem. Nam towarzyszyła jeszcze Pani Żydowska, która czuła się podczas tej imprezy jak ryba w wodzie.  W takim składzie ruszyliśmy na podbój tarnowskich szkół i instytucji naukowych. Na pierwszy plan naszych zainteresowań wysunęło się
I Liceum Ogólnokształcące im. K. Brodzińskiego, którego hasłem przewodnim programu było: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”
Oczywiście z uwagi na fakt że jestem z wykształcenia chemikiem na pierwszy ogień poszły pokazy i warsztaty z tego przedmiotu. Pokazy „I Ty możesz być alchemikiem” – prezentowały takie znane doświadczenia jak: lokomotywa, sztuczna piana, samozapłon, sztuczna krew, kameleon, jak otrzymać srebro, gejzer chemiczny, burza w probówce, chemiczny wulkan, ryczący niedźwiedź, piroforyczne żelazo, przemiana woda –wino –herbata –woda, płonący banknot, ekologiczne węże faraona, chemiczne świetliki. Natomiast na  warsztatach „Chemia dla najmłodszych” dziewczynki rozwiązywały rebusy chemiczne, krzyżówki i poznawały mimo młodego wieku ciekawostki chemiczne. Gabrysi i Weronice najbardziej spodobała się sztuczna krew i lokomotywa, Julcia nie mogła rozstać się z probówką, a Milena z Anią nie chciały oddać po warsztatach okularów chemicznych. Cieszył mnie bardzo i wzruszał widok ich radosnych twarzy,  a  ta ogromna ciekawość jaka biła z ich oczu sprawiła że postanowiłam iż za rok też się na pewno wybierzemy na 10 edycje tego wydarzenia. W dalszej kolejności ruszyliśmy do pracowni matematycznej, gdzie  wzięliśmy udział w  zabawach  interaktywnych z matematycznymi programami komputerowymi (Geogebra, Cabri 3D), grach logiczno-matematycznych z wykorzystaniem technik komputerowych, łamigłówkach, grach i zagadkach zręcznościowych,  złudzeniach optycznych, stereogramach 3D, oraz w zajęciach  w składaniu orgiami.
Gdy przechodziliśmy do pracowni biologicznej Gabrysia pokusiła się i wzięła na ręce ślicznego patyczaka, z którym trudno jej  było  się potem  rozstać. W pracowni biologicznej Mileńka i Weronika uczyły się jak wykonywać roślinne i zwierzęce preparaty mikroskopowe a Gabrysia przeprowadzała doświadczenie badania skrobi w ziemniaku.  Julka nie mogła oderwać oczu od bezkręgowców a w szczególności od spreparowanej ośmiornicy. Na koniec wszystkie dziewczynki dostały w prezencie maleńkie patyczaki, aby mogły założyć sobie hodowle tych zwierzątek w domu.
Kolejnym etapem Nocy Naukowców był Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika, którego tytułem przewodnim było hasło: „ Naukowa noc z duchami –naukowa wędrówka Jana Szczepanika po Europie –WIEDEŃ”.
Uczestniczyliśmy tutaj w konkursach, pokazach, demonstracjach i degustacjach związanych  z kosmetykami oraz ze zdrową żywnością i z propagowaniem  idei zdrowego stylu życia. Bardzo wielką  atrakcją była obecność telewizji Tarnowska TV  , która  prowadziła pokazy materiałów propagandowych i reklamy wizualnej poprzez zastosowanie technologii informatycznych i multimedialnych, przeprowadzała wywiady  i towarzyszyła uczestnikom na każdym im kroku. Nam udało się  porozmawiać z reporterami tej telewizji :panią Pauliną Kauczera i panem Krzysztofem Karasiem, z którymi zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.
Dla zainteresowanych  tym wydarzeniem podaje stronę gdzie można zobaczyć relacje z tej nocy i ujrzeć w tle uczniów naszej szkoły:
http://tarnowska.tv/aktualnosci/czytaj/6818,noc-naukowcow-u-szczepanika.html
Następnie dziewczyny wzięły udział w pokazach i konkursach, doświadczeniach pokazujących wpływ kosmetologii i farmacji  na organizm ludzki, poznały zasady dobierania i stosowania leków  oraz kosmetyków pod kontrolą specjalistów. W pracowni biologicznej Gabrysia próbowała umieścić organy ludzkie we właściwym miejscu manekina a Piotruś Wilk mierzył sobie ciśnienie czy aby nie jest za wysokie.
Czas biegł nieubłaganie a my dopiero zwiedziliśmy dwie szkoły. Postanowiliśmy, że pójdziemy na chwile na PWSZ a potem zakończymy nasz wieczór  w Centrum Medycznym –„ Centermed”. Na PWSZ na wydziale Ekonomii uczestniczyliśmy w grach, konkursach
i zabawach związanych z ekonomiczną rodziną. Losowaliśmy monety ze szklanych kul wypełnionych kaszą i ryżem, układaliśmy puzzle o tematyce związanej z ekonomią, bawiliśmy  się w kalambury i Eurobiznes.
Firma PGNIG  przedstawiła nam pokaz robotów zbudowanych  z zestawów lego nxt drugiej
i trzeciej, najnowszej generacji. Do klasyki pokazów należały  jednak  pojedynki robotów samochodzików,  pojedynek robotów z przymocowanymi do nich balonami, wyścigi po linii prostej oraz wyścigi slalomem. Pokazanych zostało również kilka robotów przypominających wyglądem zwierzęta, które zaprogramowane zostały tak, aby zachowywały się jak one. Do najbardziej realistycznych oraz widowiskowych robotów należały: wąż, który potrafi poruszać się po całym pomieszczeniu wydając charakterystyczne dźwięki, a napotkawszy przeszkodę próbuje ją ukąsić oraz słoń, który nie tylko porusza trąbą, ale potrafi nią podnieść mały przedmiot.
Około godziny 20 wyruszyliśmy do Centermedu , gdzie personel prowadził warsztaty
i zajęcia ze zdrowej ekologicznej żywności oraz przeprowadził ciekawy konkurs dotyczący zawartości cukru w napojach. Zwycięzcą okazała się Mileńka, która otrzymała zestaw ekologicznych słodyczy i produktów spożywczych. W tym miejscu zakończyliśmy nasza wyprawę. Mam nadzieję że za rok również weźmiemy udział ,ale już w  10 edycji Małopolskiej Nocy naukowców.


Anna Ramza

Franciszkanie

Franciszkanie

Do końca roku szkolnego pozostało: 21.06.2024 8:00 55 Dni

Rodo

Informacja dotycząca
przetwarzania danych
osobowych

Szczegółowe informacje

Regulamin monitoringu

Polityka prywatności

 

AA

Sukcesy sportowe 20../2019


Powered by SpeedTest.pl
Początek strony

Developed in conjunction with Ext-Joom.com